1 2 >

Zeytin Çeşitleri

Zeytin Akdeniz iklimi ile özdeşleşmiş kahvaltı sofralarının vazgeçilmez yiyeceklerinden biridir. Bu nedenle Akdeniz iklimi taşıyan birçok ülkede yetişir. Ülkemizde de Akdeniz Bölgesi’nde yetişen birçok zeytin çeşitleri vardır. Oldukça faydalı ve lezzetli bir bitkidir. Aynı zamanda oldukça zengin kullanım alanı olan bir meyvedir. Zeytin kahvaltı sofralarının vazgeçilmez yiyecekleri arasında olmakla birlikte zeytinyağı olarak da üretilerek tüketilir. Bodur bir ağacı vardır. Gövdesi yumrudur. Yaprakları mızrak biçiminde serttir. Çeşitlilik bakımından oldukça zengin bir bitkidir. Bu çeşitlilik rengine, büyüklüğüne, şekline ve özelliklerine bağlı olarak değişir. Zeytinyağı olarak üretildiği gibi tüketim içinde sofralık zeytin adı altında üretilir. Üç farklı zeytin çeşidi vardır bunlar

  •  Yeşil zeytin
  • Yarı olgunlaşmış zeytin
  • Siyah zeytin

Zeytin ağaçtan toplandıktan sonra belli bir süre mayalanma işleminden geçirilir ve yenilebilir hale getirilir. Doğal tadı oldukça acıdır. Yenilebilir hale gelmesi için içeriğinde bulunan Oleuropein maddesinden arındırılması gerekir.

Her çeşit zeytin ürünleri sadece İstanbul Üçlermarkette.

Zeytin Fiyatları

Zeytin fiyatları zeytinin çeşidine iklimine, yetiştirildiği yöreye göre değişiklik gösterir. En fazla zeytin yetiştirilen bölge Gemlik, Edremit, Hatay, Marmara, Bodrum bölgeleridir. Dolayısıyla farklı bölgelerde yetişen zeytin fiyatları birbirinden farklıdır. Yeşil zeytin ile siyah zeytin özelliği farklıdır. Aynı ağaçta yetişmelerine rağmen yetiştikleri bölgenin iklimine bağlı olarak zeytin ağaçlarının farklılığı zeytin çeşidini oluşturur. Ayrıca aldıkları güneş ışığı ve renk değişiklikleri de zeytinleri birbirinden ayırır. Zeytin hem tadı ve lezzeti bakımından hem de sağlık açısından önemli yiyeceklerden biridir. Gerek yeşil zeytin gerekse siyah zeytin sağlık açısından birbirinden farklı değildir. Damak tadı tercihe bağlı olarak ikisi aynı anda veya farklı farklı olarak da tüketilebilir.

Çeşit çeşit zeytinler İstanbul'da bir  tık uzağında Üçlermarkette.

Online Zeytin Almak

Kahvaltıların vazgeçilmez yiyeceklerinden olan zeytinin bütün çeşitleri sevilerek tüketilmektedir. Dolayısıyla gerek yeşil zeytin gerekse siyah zeytin kahvaltı sofralarında yer alır. Bunun yanı sıra zeytin günümüzde hamur işlerinde börek ve çörekler de de bol miktarda kullanılmaktadır. Besin değeri oldukça zengindir. Genel olarak yapılan araştırmalarda en fazla tüketilen zeytin türünün yeşil zeytin olduğu söylenmektedir. Yeşil zeytin, zeytinler tam olgunlaşmadan olgunlaşma aşamasında toplanarak elde edilir. Tatlandırılması işlemi belli bir sürece dayanır. Olgunlaşmadan ağaçtan toplanan zeytinler çizilerek veya kırılarak farklı büyüklükte bulunan kaplara yerleştirilir. Bunun dışında herhangi bir kimyasal işlem yapılmaz. Doğal koşullarında tatlandırılır. İnsan sağlığı üzerinde oldukça faydalı etkileri vardır. Online zeytin siparişi özellikle son aylarda teknolojinin gelişmesi ve insanların geleneksel alışveriş alışkanlıklarını değiştirmesi ile oldukça yoğun olmaktadır. Doğal olarak üretilip online satılan zeytinlerin yanı sıra zeytin sektörü de ülkemizde oldukça gelişmiştir. Büyük veya orta ölçekli marketlerde birçok farklı zeytin çeşidi bulunmaktadır. Farklı yörelere ait zeytin çeşitleri arasında büyük fiyat farkı yoktur. Ancak belli fiyat aralıklarında satılmaktadır. Pahalı bir ürün olmaması sebebiyle herkesin rahatlıkla satın alabileceği makul fiyat aralığında bulunur. Dilerseniz markete gitmeden online zeytin sipariş et butonuna tıklayarak birçok online alışveriş mağazasından dilediğiniz zeytine ulaşabilirsiniz. Zeytin satın al tercihini kullanarak da dilediğiniz zaman birçok zeytin çeşidine ulaşabilirsiniz.

Kahvaltıların vazgeçilmezi Helva, Tahin ve Pekmez ürünlerimizi mutlaka incelemelisiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR