1 2 3 ... 6 >

Çay Çeşitleri

Çay çeşitleri çay kültürünün yaygınlaşmasıyla artış göstermektedir. Çay kültürü, Türkiye’de oldukça yaygındır. Siyah çay tüketiminde Türkiye ilk sıralarda yer almaktadır. Çay; sabah kahvaltılarında, ikindi muhabbetlerinde, iş aralarında, akşam yemeklerinden sonra tüketilmektedir. Her öğün tüketilen çayın insan hayatına katkıları fazladır. Bitki çayları; soğuk kış mevsiminde şifa olarak tüketilmektedir. Bitki çayları, insanları, hastalıklardan korumasıyla bilinmektedir.

Bitki çaylarının çeşitleri çok fazladır. Her bitki çayı insan sağlığına farklı faydalar göstermektedir. Çaylar toz, yaprak halinde satıldığı gibi poşet çay olarak da satılmaktadır. Poşet çayların demlenmesi oldukça pratiktir. Sıcak suyun içinde poşet çayı 5-6 dakika bekletmek, içime hazır hâle gelmesine sebep olmaktadır.

Çayın Faydaları

Çayın faydaları bilinmesi gereken konulardan bir tanesidir. Çay; sudan sonra en fazla içilen bir içecek türüdür. Faydaları da oldukça fazladır. Çayın en büyük özelliği antioksidan görevi görmesidir. Böylece zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmaktadır. Özellikle limonlu çaylar, sağlık açısından oldukça iyi etkiye sahiptir. Çay, kalp sağlığına da iyi gelen bir içecektir. Kan basıncını ayarlayarak kalbe iyi etkiler sağlamaktadır. Ayrıca çay antimikrobiyal bir içecektir. Bu da bağırsakların sağlığı için faydalı olduğu anlamına gelmektedir. Yapılan çalışmalar sonucunda; çayın felç riskini de azalttığı tespit edilmiştir.

Çay, kanser hücrelerinin oluşumunu durdurmakta etkili olmaktadır. Ayrıca çay, stresi ve siniri azaltıp gevşemeye yardımcı olan bir içecektir. Çayın fazla tüketimi sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Bu yüzden ölçülü tüketilmesi gerekmektedir. Pek çok bitki çayı çeşidi bulunmaktadır. Bunlardan bazılarının özellikleri şöyle sıralanabilir;

  • Adaçayı: Antioksidandır. Vücuttan zararlı maddeleri atmakla birlikte gevşemeye yardımcı olmaktadır. Soğuk algınlığına iyi gelmektedir.
  • Papatya çayı: Gevşemeye yardımcı olmaktadır. Uyku sorunu yaşayanları için geceleri uyumadan önce içilmesi tavsiye edilmektedir. Doğal bir ağrı kesici görevi görmektedir
  • Nane limon: Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için kış aylarında sıkça tüketilmektedir. Ateş düşürücü etkisi vardır.
  • Rezene çayı: Rezene çayının ağrı kesici ve gevşetici etkisi bulunmaktadır. Bebeklerde gaz sancısına iyi gelmesiyle bilinmektedir.

Bitki çayları doğal çaylar olduğu için ölçülü ve doğru tüketiminde vücuda mucizevi faydalar sağlamaktadır. Her bitki çayının vücutta iyi geldiği organ başkadır. Bu yüzden hepsinden tüketmek gerekmektedir. Ancak hepsi aynı anda tüketilmemelidir. Bitki çaylarının yapımı oldukça basittir. Kaynayan suyun içinde demlemek yeterli olmaktadır. Çay siparişi sayesinde, evlere hızlıca istenilen çaylar ulaştırılmaktadır. Bunun için çay sipariş et seçeneğine tıklamak yeterli olmaktadır. Çay sipariş et seçeneği ile çok kolay şekilde istenilen siparişler birkaç dakikada verilebilmektedir.

Online market alışverişi siyah çay & Kahve sipariş işlemleriyle, dışarıya çıkmadan marketi evinize getiren Üçlermarket, tüm İstanbullulara pratik çözüm sunmaktadır.

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşil çay, son zamanlarda oldukça tüketilen çayları arasında yerini almaktadır. Yeşil çay, faydalarından ötürü sıkça içilmektedir. Yeşil çay, kilo verilmesine yardımcı olmasıyla bilinmektedir. Diğer çaylara nazaran içinde daha fazla mineral bulunmaktadır. Antioksidan görevi gören yeşil çay; sağlık üzerinde çok etkili olan biyoaktif bileşenleri içinde bulundurmaktadır. Kanser hücrelerin oluşmaması için vücudu korumaktadır. Bu özelliği sayesinde kansere karşı insanları korumaktadır.

Kan şekerini düzenlemesiyle de bilinen yeşil çay, kronik hastalıkların oluşumu engellemektedir. Yeşil çay günde 2-3 bardak içilebilmektedir. Kronik hastalar, hamile ve emziren annelerin tüketmeye başlamadan önce doktorlarına danışmaları tavsiye edilmektedir. Hamile ve emziren kadınların doktorlarına danışmadan, ölçüsüz içmesi; bebek ve anne sağlığı açısından faydalı olmayan durumların ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir.

Pek çok faydası bulunan yeşil çayı tüketmek için online çay satın al seçeneği kullanılmaktadır. Online çay satın almak; istenilen çayların, kısa sürede, yorulmadan alınmasına yardımcı olmaktadır. Online sipariş sayesinde hızlı ve kolay şekilde, istenilen çaylar adreslere ulaştırılmaktadır.

Kahve sevenlerdenseniz kategorimizi mutlaka değerlendirin!

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR