1 2 >

Tereyağı ve Margarin Çeşitleri

Yağlar insan vücudunun hücresel yapısının temelini oluşturan maddelerdir. Karbonhidratlardan sonra enerji kaynağıdır. Bunun yanı sıra vücudun temel ihtiyaçları olan yağda çözünen A, D, E ve K vitaminlerinin emilimine yardımcı olur. Aynı zamanda vücudu darbe ve özellikle soğuk gibi olumsuz etkilerden korur. Bir başka önemi ise hücre zarının temelini oluşturmasıdır. Hücre zarının elastikiyeti yağlara bağlıdır. Yağların temel ihtiyaç maddesi olmalarının yanı sıra günlük yaşam içinde tüketilmeleri ve lezzetli olmaları da önem taşır. İnsan günlük yaşamda belli oranda yağ almak durumundadır. Bunu da lezzetli ve tadını beğendiği yağlardan almayı tercih eder. Bu nedenle tereyağı fiyatları diğer margarin ürünlerine göre daha yüksek maliyetlidir.

En taze tereyağı ve margarin ürünlerine İstanbul'un marketi Üçlermarketten ulaşabilirsiniz.

Margarin Ve Tereyağı Farkları

Margarin ve tereyağı arasındaki ortak özellik ikisinin de yağ oluşudur. Ancak tereyağı ile margarin birbirinden farklı yağlardır. Tereyağı sütün kaymağından elde edilir. Çok daha sağlıklı ve doğal hayvani bir üründür. Tereyağının yüzde seksen oranı yağ diğer kalanı ise proteinlerden oluşur. Margarin ise çok daha farklı bir bileşene sahiptir. Yağ tuz ve su bileşenlerinden oluşur. Bitkisel kökenlidir ve içeriğinde birden fazla bileşeni vardır. Yani kısaca biri bitkisel kökenlidir, diğeri ise protein ağırlıklı hayvani bir gıdadır. Margarin fiyatları daha düşük maliyetlidir. Bunun yanı sıra margarinle tereyağı birbiriyle benzer özellikler taşımaz. Günlük yaşamda hamur işi tatlı, çörek, börekler de genellikle hem düşük maliyetli hem de lezzet katması açısından daha fazla tercih edilir. Tereyağı daha fazla protein değerine sahiptir, margarinin içinde ise belli katkı maddeleri bulunur.

Margarin nedir?

Margarin nedir? Dediğimizde Herkesin ulaşabileceği maliyete sahip özellikle hamur işi yemeklere lezzet veren bitkisel yağ olduğunu söyleyebiliriz. Margarin farklı yağlar bir araya getirilerek su ve yağ oranı azaltılmış sütten üretilir. Kristalize maddeden üretilir. Bitkisel kökenlidir. Madde olarak bakıldığında doymuş yağ oranı zeytinyağı ve Ayçiçek yağına yakındır. Ancak kolesterol içermediği için sağlıklıdır. İşlenmiş yağ da içermez. Bu nedenle sağlıklı bir maddedir. Tereyağına oranla yüzde altmış yağ içeriğine sahiptir. Bugün market fiyatları incelendiğinde ve elinizin altında bulunması için gerek markete giderek gerek online alışverişi tercih ederek margarin sipariş et.

Margarin Fiyatları

Margarin özelliği bakımından tereyağından farklı içeriğe sahip olması nedeniyle maliyeti düşük gıdadır. Margarin fiyatları marka özelliğine göre değişiklik gösterir. Bugün bütün marketlerde satın alınabilecek farklı margarin fiyatları vardır. Margarin fiyatlarının markaya göre değişiklik göstermesinin sebebi içerdiği doymuş yağ oranını farklılığıdır.

Tereyağı Fiyatları

Tereyağı büyük ve orta ölçekli marketlerde farklı markalar adı altında oldukça çeşitli satılan ürünlerdir. İçeriğindeki hayvansal ve süt oranına bağlı olarak tereyağı fiyatlarında farklılıklar vardır. Pastörize tereyağı ile doğal tereyağı arasında fiyat farkı vardır. İçerik olarak da doğal tereyağı içeriğinde yüzde seksen ve üzerinde süt ve hayvansal ürün bulunur. Ayrıca doğal üretildiği için diğer yağlara göre maliyeti daha yüksek gıdalardan biridir. Günümüzde özellikle pandemi koşullarında markete gitmeden tereyağı sipariş ver ve kısa sürede size ulaşmasını sağlayın.

Tereyağının Faydaları

Tereyağı tüketimi gerek yemeklerde gerek kahvaltı olarak bakıldığında en fazla tüketilen ürünlerdir. Türkiye gibi geleneksel ülkelerde yemeklerin birçoğu tereyağı ile pişirilir. Tereyağı ile pişirilen yemekler çok daha lezzetlidir. Ayrıca tereyağının faydaları düşünüldüğünde daha fazla tercih edilir. Tereyağının insan sağlığı üzerinde oldukça yararı vardır. Doğal olması ve protein oranının yüksek olması margarinlere göre çok daha sağlıklıdır. Bu nedenle tereyağı tüketimi margarinlere göre daha fazladır. Tereyağının genel anlamda sağlık üzerinde de çok olumlu faydaları vardır. Özellikle mide ve barsak mukozasını rahatlatır ve gastrointestinal hastalıklarda etkilidir. Sıklıkla tereyağı tüketen kişilerde mide ve bağırsakları rahatsızlığına pek rastlanmaz. Ayrıca göz, kas ve eklemler üzerinde oldukça endikedir. Sürekli tereyağı tüketen kişilerde kireçlenme rahatsızlığına az rastlanır. Ayrıca iyi huylu kolesterol olarak bilinen HDL düzeyini yüksek tutarak kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkisi vardır.

 Tereyağı'nın en yakıştığı ürünlerden kırmızı et şimdi indirim fırsatlarıyla uclermarket.com.tr'de!

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR