Meyve
948
Kg
₺94,90
₺99,81
Sebze
984
Kg
₺126,90
₺143,91
Sebze
1020
Kg
₺19,90
₺21,51
Sebze
943
Kg
₺39,90
₺40,41
Sebze
1013
Kg
₺64,90
₺65,61
Sebze
1019
Kg
₺112,90
₺116,91
1 2 3 ... 7 >

Meyve ve Sebze Çeşitleri

Bitkilerin yenilebilir olan kısımlarına meyve ve sebze denmektedir. Bireylerin günlük ihtiyacı olan enerji ihtiyaçlarının büyük bir kısmını sağlayan sebze ve meyve çeşitleri herkes tarafından oldukça fazla bir şekilde tüketilmektedir. Sebze ve meyve A vitamini, B2 vitamini C vitamini ve E vitamini açısından oldukça zengin besin kaynakları olan sebze ve meyveler birden fazla mineral ve vitamine sahip oldukça özel yiyeceklerdir. Özellikle çocukların gelişimleri ve büyümeleri için en önemli yardımcılar arasında yer almaktadırlar. Kış aylarının gelmesiyle birlikte özellikle soğuk algınlığı gibi birden fazla hastalığın tedavisinde aktif olarak tüketilmektedir.

 Hastalıklara karşı yüksek seviyede direnç sağlayan ve mutfakların en önemli ürünleri arasında yer alan meyve ve sebzeler oldukça fazla tüketilmektedir. Bu nedenle dengeli bir şekilde bu besinleri tüketerek daha sağlıklı bir beslenme programı oluşturabilirsiniz. Ayrıca son dönemlerde teknolojinin gelişmesi ile oldukça geniş bir alana yayılan e-ticaret sayesinde internet üzerinden meyve ve sebze satın almak istediğinizde online manav aracılığıyla kolay ve güvenilir bir şekilde satın alabilirsiniz. Sebze meyve satın al konusu artık internet üzerinden artık çok daha kolay bir şekilde yapılabiliyor.

En taze meyve ve sebze ürünlerini İstanbul'un gözde marketlerinden Üçlermarketten temin edebilirsiniz.

Sebze ve Meyve Farkları

Elmanın bir meyve çeşidi ve lahananın bir sebze çeşidi olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Ancak bazı durumlarda bu ayrımlar kolay bir şekilde yapılamayacak bir hale gelmektedir. Örnek vermek gerekirse kabak, domates ve avokado gibi ürünlerin sebze mi meyve mi olduğu konusunda farklı fikirler bulunmaktadır.

Sebze ve Meyve Arasındaki En Temel Farklar Nelerdir?

  • Her şeyden önce özellikle meyveler tohum ihtiva ederler. Özellikle meyvenin ortasında bulunan çekirdek denilen ürünler bitkilerin tohumlarıdır. Ancak çilek gibi bazı meyvelerin tohumları meyvelerin üstünde yer almaktadır. Buna göre sebze ve meyve arasındaki en önemli faktörlerdir.
  • Meyve temel olarak çiçekli bitkilerin olgunlaşmış tohumluklarıdır.  Ancak sebzeler ise bitkilerin yenilebilir parçalarından oluşmaktadır.

Meyve Nedir?

Bitkilerin tohumlarını üzerinde bulunduran, çiğ olarak tüketilebilen zengin mineral ve protein depolarıdır. Meyve çiçeklenme sonrasında bitkinin geliştirdiği tohumluk olarak kabul edilir. Ayrıca bitkiler tohumlarını etrafa yaymak amacıyla meyvelerden yararlanarak yayılma sağlarlar.

Sebze Nedir?

Bitkinin meyve, çekirdek ve taneli kısımlarının dış kısımlarında kalan ve yenilebilme özellikleri bulunanlara sebze denmektedir. Özellikle sebzeler meyvelere göre daha az tatlı kıvamda olur. Vitamin ve karbonhidrat bakımından da oldukça zengin sebzeler bulunmaktadır.

Besin Değerleri Nelerdir?

Sebze ve meyvenin besin değerleri oldukça yüksektir. Ancak meyvelerin oranı sebzelere göre daha yüksek kalorilere sahiptir. Bunun nedeniyse yüksek miktarlarda şeker ihtiva etmesinden kaynaklanır. Pancar ve patates gibi sebzelerde ise oldukça yüksek kalori ithiva eder. Her üründe olduğu gibi sebze ve meyveleri fazla tüketmek insan sağlığını tehdit etmektedir.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR