1 2 >

Yöresel- Yerli Peynirler

Yöresel yerli peynirler özellikle kırsal kesimlerde yaşamış ve taze olarak peynir tüketen kişilerin en çok tercih ettiği peynir çeşitleridir. Yöresel peynirlerin tadı diğerlerine göre daha ağır olduğu için herkesin ilk seferde alışabileceği bir peynir türü değildir. Fakat yöresel peynir çeşitlerini bir kere tadan bir kişi bir daha yemek bu peynirlere şans verecektir.

Yöresel Peynir Çeşitleri

Yerli peynir satın al diye araştırıldığında pek çok markayla karşılaşabilirsiniz. Yöresel denilmesinin sebebi yapıldığı yerin kökenini belli etmesidir. Her kökenin kendine özgü bir peynir uygulaması ve işlemi olduğu için lezzet değişikliği de bu anlamda birbirinden farklı oluyor. Eski tip inek peyniri, Trakya biberli eski tip peynir, yerli Kars gravyer, lor peyniri, çoban peyniri, çeçil tel peyniri, örgü peyniri, mihaliç peyniri, isli örgü peyniri, Ayvalık sepet peyniri, misket peyniri, otlu peynir, tulum peyniri, hellim peyniri, Çerkez peyniri, Erzincan tulum peyniri, tava peyniri gibi çok çeşitli peynir çeşidi bulunuyor. Aynı tipte olan peynirler yöresine göre isim alıyor. Bunun nedeni ise yöresel peynir imalatçıları kendilerine özgü olarak peynir yapma işlemleri yapıyorlar.

Yöresel Peynir Fiyatları

İstanbul market yöresel peynir fiyatları her bütçeye uyum sağladığı için kendinize en uygun peyniri alabilirsinir. Yöresel peynir çeşitleri vitamin ve mineral açısından neredeyse en zengin besin değerlerine sahiptir denilebilir. Gün içerisinde yöresel peynirlerden 1 dilim yemek gün içerisinde gerekli olan tüm kalsiyum ihtiyacını karşılar.

Yöresel Peynir Markaları

 • Doğruluk peynirleri Trakya biberli eski tip peynir, koyun peyniri, keçi peyniri ve klasik peynir gibi çeşitlere sahiptir. Her birinin besin değeri yapım aşamasındaki işlemlere göre değişiyor. Lezzet içeriklerinin çok yüksek olmasıyla birlikte sizlerin yaşam tarzına ayak uyduruyor.
 • Frico Yerel Peynirleri füme peyniri, sade peynir, biberli peynir ve maasdam peyniri olarak çeşitleniyor. Genelde farklı bir peynir lezzeti isteyen kişilerin vazgeçemediği markadır. Besin içeriği de oldukça yüksektir.
 • Gürsüt Peynirleri içeriğinin temiz olmasından dolayı özellikle anneler çocuklarına verirken gönül rahatlığıyla tükettirebilir. En çok tüketilen ve sevilen çeşidi de çoban peyniridir.
 • Hasmandıra Peynirleri daha çok yağlı peynir sevenlere hitap edecek bir türdür. Göbek kaşar peyniri, kelle kaşar peyniri gibi çeşitleriyle farklı kaşar peyniri denemek isteyenler için öneriliyor. Renginin sarıya yakın olmasıyla eritme peynirini andırıyor.
 • Mustafa Dede Peynirleri çok fazla bilinmeyen fakat yerli peynir konusunda çok fazla bilgisi olan kişilerin mutlaka duyduğu bir markadır. Özellikle isil örgü peyniri peynir gurmelerinin en çok tercih ettiği türdür.
 • Peysan yöresel peynirleri, yerel peynirleri yeni yeni tatmaya başlayan kişilerin tercih edebileceği bir markadır. Lezzet içeriğinin oldukça yüksek olmasıyla birlikte besin içeriği daha hafif olduğu için önceden yöresel peynir tüketmemiş olan kişilerin sindirim sistemlerine zarar vermez.
 • Teksüt Peynirleri çeşitliliğinin çok fazla olması açısından en çok bilinen peynir markaları arasında yer alır. Sadece yöresel peynirleri de değil normal peynirleri de oldukça sağlıklı olduğu için pek çok sofrada bulunuyor.
 • Üçler peynir her yaşam tarzına uyum sağlayacak şekilde peynir üretimi yapan bir markadır. Yerli yöresel peynir sevenlere ya da sevmeyenlere özgü çeşitli peynir türü üretiyor. Besin içeriği yüksek olduğu için en çok tercih edilen markalardan biridir.
 • Üç Yıldız Peynirleri börek gibi hamur işlerinin içerisinde en çok tercih edilen çeşitlerden biridir. Besin doyuruculuğu ve lezzeti yoğun olduğu için az yemek bile yüksek doyuruculuk sağlar.
 • YK Peynirleri Erzincan gibi yörelere göre yapılan işlemli peynirleri tüketen kişiler kesinlikle bu markayı denemelidir. Tulum peynirinin lezzeti diğer markalara göre daha çok seviliyor.
 • Polonezköy Van Otlu Peynir
 • Murat Bey Lor Peyniri
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR